Blog Bailando 

Taniec – Bailando

Michał Malitowski i Joanna Leunis Mistrzami ŚwiataWorld Professional Latin Championship

Michał Malitowski i Joanna Leunis – Mistrzowie Świata, pierwsza para w historii tańca z Polski 🇵🇱

Wszystko zawdzięczamy Panu profesorowi z Lwowa, a potem już tylko z Krakowa. Mój taniec i moje życie. Prof. Marian Wieczysty fragment wiersza zapomnianego.

Nocne sery, nocne mleko, nocne tańce Wieczystego. I tylko profesor Wieczysty potrafił prawidłowo zdefiniować prawdziwy „Floorcraft”, sztukę tańczenia. Pan profesor tak bardzo kochał taniec, że nawet swojego pieska nazwał Rumba. Historia tańca polskiego, kartki z pięknego życiorysu prof. Mariana Wieczystego.

Jest rok 1939, wybucha II wojna światowa. Pojawiają się Niemcy, a tuż obok zdradziecki Związek Radziecki. Wszędzie było słychać głośne modlitwy. Czekamy kiedy nas na Sybir wywiozą. Prof. Wieczysty uparcie wraca do swojej szkoły tańca. I tylko jeden reżyser ujął ten piękny polski wątek (film fabularny „Polskie Drogi”).

Wreszcie koniec, koniec wojny. Ciężkie czasy stalinowskie panujące w całej Polsce. Zakaz prowadzenia i kształcenia nauczycieli, zakaz ogólnie uczenia tańca w Polsce. Tak po prostu. Czasy „Stalina”, władze głośno się wypowiadają – „Taniec? Taniec to przeżytek burżuazyjny. Rumba, Samba to tańce kosmopolityczne. Elegancki frak czy strój jest oznaką wywyższania się! Te tańce to synonim zła zachodniego!”

Prof. Marian Wieczysty, przebiegle zmienia nazwę Tańca Towarzyskiego, budując inne zrozumienie, tak teoretycznie jak i praktycznie. Ukrywając prawdę. Potocznie nazywając i pisząc w publikacjach „Tańce Ludowe” lub narodowe. Do lat 90-tych żyjemy w świecie przemocy społecznej i totalitaryzmu w Polsce. Mają prawo odbywać się tylko Mistrzostwa Krajów Socjalistycznych. Jednak profesorowi się udało, mimo ciągłych kontroli i aresztowań. Wychował pierwszych polskich nauczycieli tańca.
W tym wąskim gronie w Krakowie, aż czterech nauczycieli z Poznania. Prof. Jerzy Halle, Stanisław Jawor, Irena Gonet i Aleksandra Jelińska. Dwóch mojemu sercu najbliższych. To oni mnie uczyli. Prof. Jerzy Halle – asystent prof. Wieczystego i Stanisław Jawor. Moi wspaniali polscy nauczyciele. Myślę, że warto przypominać postać największego Polaka, Polaków. Wręcz uważam to za mój obowiązek. Bez profesora dziś nie byłoby nas.

Z tanecznym pozdrowieniem dla wszystkich moich przyjaciół pedagogów, nauczycieli, sędziów oraz polskich zawodników ruchu amatorskiego i zawodowców. Polacy nie gęsi, swój najlepszy na świecie taniec mają…

Nauczyciel tańca Krzysztof Owczarczak, Taniec Polski 🇵🇱 Polskie Towarzystwo Taneczne

Grupa najbliższych przyjaciół z Poznania: Aleksandra Malitowska, Przemysław Zięba, Michał Malitowski, Joanna Leunis, Krzysztof Oczarczak, Krzysztof Wasilewski, Joanna Karolina Wasilewska-Felska

Takim miłym akcentem razem, towarzysząc naszym Mistrzom podczas wszystkich największych sukcesów dla Polski oraz rodzina Michała Malitowskiego i Joanny Leunis. Eugeniusz Bernaciak specjalnie zaprojektował szalik dla naszych Mistrzów, szalik z flagą i imionami pary tanecznej, ten słynny szalik, który został nawet pokazany w programie Euro Sport podczas transmisji Mistrzostw Świata.

Wielka Brytania, England Winter Garden Blackpool Dance Festival – najstarszy, największy i najbardziej prestiżowy na świecie coroczny konkurs tańca towarzyskiego o międzynarodowym znaczeniu. Odbywa się w Empress Ballroom na terenie Ogrodów Zimowych w Blackpool.

Wszyscy prawdziwi Anglicy kochają tradycje, przebywając nawet w nowoczesnym hotelu w samym centrum Londynu można namacalnie zobaczyć siłę tradycji mieszkańców, to co ważne przekazują sobie z pokolenia na pokolenie, w ten sposób wartości intelektualne, kultura, często zachowanie Anglików wyróżnia ich z pośród innych krajów. Podczas każdego Turnieju Tańca, tradycyjnie muzyka grana jest na żywo. Specjalna grupa muzyków opracowała dziesięć tańców. Takie wydarzenie jest wspaniałym doświadczeniem dla każdego

Related posts