Klub Sportowego Tańca Towarzyskiego Filemon

Klub Sportowego Tańca Towarzyskiego Filemon Szamotulski Ośrodek Kultury SZOK Szamotuły

Klub Tańca Filemon Szamotuły jest jednym z najstarszych klubów tańca w Wielkopolsce. Klub istnieje od 30 lat. W tym czasie prowadzony był przez trzech wybitnych trenerów tańca sportowego Polskiego Towarzystwa Tanecznego, Pani Irena Gonet, Pan Grzegorz Kaumuczak oraz Pan Krzysztof Owczarczak.

Założycielem sekcji tanecznej w szamotulskim ośrodku kultury była Pani Irena Gonet. Honorowy członek, trenerka, sędzia Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Prowadząca należała do nielicznego grona pierwszych nauczycieli tańca w Polsce. Grupę tę powołał Pan Profesor Marian Wieczysty. Klub tańca Filemon Szamotuły w drugim okresie prowadził Pan Grzegorz Kaumuczak – Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Tanecznego. Trzecim trenerem, zaproszonym do współpracy był Pan Krzysztof Owczarczak.

Zadanie Pana Krzysztofa było ogromnym wyzwaniem. Klub Tańca Filemon miał obecnie duży kryzys. Jedną z trudności było zniechęcone środowisko Szamotulskie. Na tą sytuacje złożyło się wiele czynników, między innymi okres reform w Polsce w zakresie szkolnictwa, nowe możliwości rozwoju dla dzieci i młodzieży, nowe sekcje i wiele innych. Pan Krzysztof Owczarczak rozpoczynając pracę w Szamotulskim Domu Kultury nie miał na sali tanecznej prawie nikogo. Przez okres 12 lat bardzo rozwinął Klub Tańca Sportowego, ilość sportowców wzrosła do ponad 100 osób, powstał na nowo Dziecięcy Klub Tańca Sportowego, Młodzieżowy Klub Tańca Sportowego, powstało również kilka nowych grup tańca dla osób dorosłych, a nawet dla seniorów.

Pan Krzysztof Owczarczak wykorzystał swoją pozycję społeczną w Polskim Towarzystwie Tanecznym i Polskiej Federacji Tańca, uzyskując ogromne wsparcie w Polsce i za granicą. Zorganizował największe ogólnopolskie turnieje tańca oraz trzydniowy festiwal tańca Polskiego Towarzystwa Tanecznego. W Szamotułach odbyły się również Mistrzostwa Polski, eliminacje do Mistrzostw Świata i Europy. Trener Krzysztof Owczarczak wychował ogromną ilość najlepszych par tanecznych w Polsce w klasach tanecznych E,D,C,B,A,S. Poznański trener wykształcił cenionych tancerzy na Mistrzostwach Polski, V-ce Mistrzów Polski w Salsie, Mistrzów Wielkopolski i V-ce Mistrzów Świata w Tańcu Towarzyskim.

Wyżej wspomniany okres był największym rozwojem tańca w całym regionie szamotulskim. Turnieje tańca, które odbyły się po raz pierwszy w Szamotułach, największe sukcesy zawodników w każdym wieku, znakomity dialog z rodzicami tańczących dzieci, wzorowa współpraca z dyrektorami, urzędem miasta, urzędem starosty, wspaniała przyjaźń z Burmistrzem Szamotuł – Panem Jackiem Grabowskim. Ten najlepszy okres klubu sportowego, to wkład i ogromne serce trenera Krzysztofa Owczarczaka z Poznania.